LandiProjekt

Aktualności

2015-07-25 15:11

Projekt - co ułatwia, co zawiera i dlaczego warto...

     Warto mieć plan zanim  przystąpimy do realizacji, ponieważ eliminuje on zbędne koszty i rozwiązuje wszelkiego rodzaju wątpliwości. Co takiego zawiera projekt i co tak naprawdę ułatwia ? Jest wiele aspektów których się nie analizuje przystępując do realizacji, wychodząc z założenia: co może być trudnego w urządzeniu wnętrza lub ogrodu. Z reguły ,,sen o pięknej realizacji " zaczyna się od szukania inspiracji, następnie wybór materiałów i.... realizacja, niby proste i piękne, ALE... nie wszystko co dobrze wygląda w sklepie i w gazecie będzie wyglądało dobrze u nas w zestawieniu. Istnieje również inny aspekt - ten techniczny, który rozważa się w trakcie, zakładając: jakoś się zrobi, to ,, jakoś " w efekcie przeradza się we frustracje i sen o pięknej realizacji to jeden wielki koszmar. Jak zaradzić frustracji, koszmarom i innym tragediom.

 

Świadomość tego co chcemy zrobić.

Przede wszystkim wiedza - co zawiera projekt, wiedząc co wchodzi w skład projektu, będziemy wiedzieć co wcześniej rozważyć zanim zaczniemy realizować. Każdy dobry projekt zawiera koncepcję, czyli ogólną wizję na całość, określa się w niej funkcje jakie ma spełnić dana przestrzeń, czyli gdzie np. w ogrodzie będzie część wypoczynkowa, a gdzie reprezentacyjna, gdzie będziemy użytkować ogród np. warzywnik a gdzie będzie część rekreacyjna np. plac zabaw. Na tym etapie należy przemyśleć wstępną idee co do kształtu ogrodu i stylu, czy ma być on nowoczesny, czy może tradycyjny, czy geometryczny, czy swobodny. Kiedy określimy kształt ogrodu czas na wstępny dobór materiałów, dany styl ogrodu narzuca określone materiały, ale wiele elementów można również ze soba łączyć oczywiście trzeba to robić umiejętnie, dlatego potrzebna jest ta nasza wizja na całość.

 

Weryfikacja.

No właśnie... takie troche zderzenie z rzeczywistością, czyli dostosowanie naszej wizji i do zaistniałych warunków...
i nagle okazuje się, że to się nie mieści, a ten piękny murek kamienny trzeba przesunąć w prawo i już nie wygląda jak na pocztówce  
 z wakacji. Praca nad projektem to proces i aby przedstawić naszą koncepcję musimy ją zweryfikować z rzeczywistością, brzmi banalnie, ale co to tak naprawdę znaczy ? Oznacza to, że oprócz dostosowania wizji do danej przestrzeni musimy jeszcze pamiętać o normach, ergonomi, funkcjonalności, właściwościach zastosowanych materiałów, oraz o proporcjach, bezpieczeństwie i w końcu estetyce, mając na uwadze naszą wizję, proste? Tak, to tylko część aspektów bo im dokładniej rozwiązujemy dany projekt tym pojawia się więcej elementów do rozważenia. Mimo to zasada jest jedna i niezmienna od lat : od ogółu do szczegółu.

 

Co więc ułatwia nam projekt ?

1. Podjęcie decyzji,

2. Uporządkowanie naszej wizji,

3. Pokazuje alternatywę na urządzenie danej przestrzeni,

4. Dostosowuje naszą wizję do zaistniałych warunków i do warunków technicznych,

5. Obniża koszty realizacji.

 

powrót do listy aktualności